Müümine

Valmistu müügiks ette!
Koristamata elamine. Mida vähem asju on ruumis seda parem. Müügiperioodiks on soovitav viia elamisest üleliigne mööbel ja muud asjad (lasterattad, kastid, ...), mis teevad korteri vaatajale väiksemaks.
 
Eramu müügisoovi korral on oluline ka välisilme
Niidetud muru.
Riisutud lehed.
Aia korrektne välimus. Kõrvalda ja peida kõik üleliigne (kõikvõimalikud hunnikud, ripakil koormakatted, lahtised ja kola täis varjualused, silmailu võivad riivata ka räämas puuriida ...).
 
Kuidas määrata kinnisvarale õige müügihind.
Hindamisakti tellimine annab hea esmase ülevaate objekti väärtusest. Turuanalüüsi tegemiseks on soovitav kasutada spetsialisti abi.
 
Pildid
Ise tehtud ebakvaliteetsed pildid võivad vähendada ostjate huvi ja seeläbi võib kaotada potentsiaalseid ostjaid. Positiivse esmamulje jätmiseks soovitame kasutada profifotosid.
 
Kuulutuse tekst
Kasuta tekstis korrektseid andmeid. Registrist leiad õige objekti üldpinna ja ka krundi ruutmeetrid. Kindlasti on soovitav märkida kas on tegemist näiteks korteriomandi või kaasomandiga, mille puhul on oluline kasutuskorra olemasolu. Samuti on soovitav, et esmasest infost nähtuks objekti kütteliik ja küttearved (nt veebruar ja juuli).
 
Kinnisvara tutvustamine
Mõtle läbi tegevusplaan, millises järjekorras objekti tutvustad ja milliseid nüansse soovid eriti rõhutada. Ära muutu “pähemäärijaks“ ja anna ka huvilistele võimalus küsimusi küsida ja rahulikult ringi vaadata..
 
Varjatud puudused
Väärinfo jagamine ja puuduste varjamine toob alati pigem kahju kui kasu ning võib kaasa tuua ka hilisemad (kohtu)vaidlused. Ole aus ja räägi võimalustest!
 

Ostmine

Tee kindlaks enda finantsvõimalused
Juhul kui soovid uue eluaseme soetamisel kasutada pangalaenu, siis enne kui turgu uurima ja omale meelepäraseid objekte külastama hakkad on paslik kaardistada oma finantsvõimalused.  Kui olete teadlik oma tegelikust laenuvõimekusest, siis hoiate kokku hulga aega kuna Teil on siis täpsemad otsingukriteeriumid.
 
Hetkeseis kinnisvaraturul
Tee kindlaks milline on hetkeseis kinnivaraturul - kas tegemist on turu tõusu- või langusefaasiga. Kinnisvaraturu kaardistamine aitab Teil teha läbimõeldud otsuse ja säästa Teie raha.
 
Hinnavõrdlus sarnaste pakkumistega
Antud piirkonna turu- ja konkureerivate pakkumiste analüüs annab Teile objektiivse ülevaate piirkonna (ruutmeetri)hinnatasemest ja võib olla abiks tulevastell hinnaläbirääkimistel. Siinkohal pean vajalikuks täheldada, et müügihinnad kinnisvaraportaalide kuulutustes ja tegelike tehingute ruutmeetrite hinnad (Maa-ameti statistika) erinevad kohati üle 10%-i.
 
Piirkonna valik
Uue kodu piirkonna valikul jälgi, et läheduses oleksid kõik Teile vajalikud asjad ja teenused. Milline on piirkonna infrastruktuur – ühistransport, kaubanduskeskused, koolid, lasteaiad, terviserajad, spordirajateised jne.
Tulevikus muudavad nimetatud tegurid Teie kinnisvara likviidseks ja annavad Teile palju müügieeliseid.
 
Põhjalik taustauuring
Objekti müümise põhjus võib anda teile olulise eelise hinnaläbirääkimistel. Eriti puitmajade ja ahiküttega objektide puhul soovitame kaasata spetsialist, kes annaks hinnangu maja tehnilise seisukorra kohta (katus, konstruktsioonid ja tehnosüsteemid). Nimetatud spetsialisti palkamine võib olla kordades odavam, kui Teie hilisemad kulud põhikonstruktsioonide parendustele ja küttekollete ümberehitamisele.
 
Hindamisakti vajalikkus ja tähtsus
Kui olete endale sobiva maja või korteri leidnud, siis soovitame enne tehingusse minekut tellida hindamisakti. Kui soetate kodu pangalaenuga, siis on see hiljem vajalik ka pangale esitamiseks.
Hindamisakt annab Teile vajaliku info objekti tegeliku turuväärtuse kohta. Kui müügihind jääb samasse suurusjärku hindamisaktil märgitud summaga, siis on kõik super ja võite olla kindlad, et teete mõistliku tehingu. Kui müügihind ületab hindamisaktil märgitud summat rohkem kui 10%, siis on Teil põhjendatud argumendid hinnaläbirääkimistel!
 
Võtke ennast esindama kinnisvaraspetsialist
Professionaali palkamine on eri valdkondades igati põhjendatud. Näiteks usaldame me auto remontimise meistrile, kohtusse minnes palkame juristi jne.
 
Kinnisvaraspetsialist aitab Teid: turuanalüüsi tegemisel; objekti plusside-miinuste väljaselgitamisel; hinnaläbirääkimistel; vajadusel vajaminevate dokumentide ja andmete hankimisel erinevatest ametitest; notaritehingus; objekti üleandmisel jne
 

Üürimine

Sihtgrupp
Alustuseks määratle sihtgrupp, kes võiksid olla Sinu potentsiaalsed üürnikud. Sihtgrupi määrab suuresti elamis seisukord. Kas tegemist on renoveeritud pinnaga või on vajalikud mõningad parendused.
Sihtgrupi osas on veel erinevaid võimalusi, näiteks kui on tegemist 3-e või enama toaga, siis võib kaaluda üürimist tubade kaupa. Seesugune lähenemine on Eesti veel vähe kasutuse, aga trend on tõusev.  
 
Elamise parendamine
Vaata konkureerivaid pakkumisi ja tee kalkulatsioon, kas elamise parendamine on asjakohane. Näiteks kas sanitaar-remont tõstab üürihinda sedavõrd, et see teatava perioodi jooksul remondikuud katab.
 
Kuidas määrata õige turuhind
Kui oled kahe eelneva punkti osas otsustanud, siis on turuhinna määramine lihtne. Kui eelmised punktid pole vastust saanud, siis alusta algusest.
 
Tähtaeg
Tähtaja määramine on vajalik mitmel põhjusel.
Esmalt seetõttu, kui Sa pole päris kindel, et teemaks võib tulla antud kinnisvara müük või muul põhjusel tuleb leping ülesse öelda ennetähtaegselt, siis tähtajalise (nt üheks aastaks sõlmitud) lepingu ennetähtaegsel lõpetamisel tuleb arvestada rahaliste sanktsioonidega, mida lepingu rikkuine kaasa toob.
Teiselt on lepingu perioodi määramine vajalik, kui peetakse vajalikuks elamise parendustöid. Seepärast soovitame põhjalikult läbi mõelda perioodi pikkus ja vastavalt sellele saab arvutada ka korrektse parenduskulu tasuvusperiood.
 
Üürniku taustauuring
Enne lepingu sõlmimist soovitame kindlasti kontrollida üürniku tausta. Võimalusi selleks on mitmeid. Kõige lihtsam on alustada sotsiaalmeediast ja põhjalikuma soovi korral soovitame kasutada Krediidiinfot.
 
Üürileping
Seda punkti käsitleme lähitulevikus ka eraldi teemana. Antud teema on väga lai ja siinkohal soovitame kasutada juristi abi või küsida nõu kinnisvaraspetsialistilt. Üürileping sõlmida kindlasti kirjalikult. Samuti soovitame lisada lepingusse tagatisraha käsitlev punkt. Tähtajalise lepingu puhul algus- ja lõpptähtaeg ning võimlaik lepingu pikenemine. Üürisumma tasumise kuupäev ja lepingueseme üleandmise kuupäev. Samuti on vajalik viide üleandmise-vastuvõtmiseaktile.
 
Üleandmise-vastuvõtmiseakt
Akt, milles märgitakse, et Üürileandja andis üle ja Üürnik võttis vastu eluruumi. Aktis fikseeritakse üleantavate võtmete arv. Samuti eluruumi tehniline seisund asjad (sisustus), mis asuvad eluruumis (köögimööbel, tehnika, laud, toolid, diivan, voodi jne.
Lisaks veel punktid, kus fikseeritakse elektriarvesti näit (päevane, öine), veearvesti näit (soe ja külm vesi) ning muud asjaolud.
 
Tulu deklaleerimine
Tulumaksu kohaldamist reguleerib tulumaksuseadus, mille kohaselt maksustatakse füüsilise isiku poolt maksustamisperioodil (kalendriaastal) kõikidest tuluallikatest saadud tulu, sealhulgas ka tulu kinnisvara või selle osa üürile andmisest. Ei oma tähtsust kas omanik on sõlminud üürilepingu suuliselt või kirjalikult.